Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Toto není vítězství měst nad venkovem!

28. 01. 2023 21:21:21
Omlouvám se za možná vcelku vtipný, ale dost urážlivý výrok, „Praha a láska zvítězí nad nenávistí a vsí.” Není můj a nesouhlasím s ním, ale v té přemíře jiných témat jsem o něm pomlčel.

Jan Tuna, novinář sám pocházející z pohraničí, tento vtip sdílel na svém Twitteru. Podle jeho slov ho převzal ze skupiny na WhatsAppu a zaujal ho jako slovní hříčka. V rozhovoru pro Reflex se za něj také omluvil a vtip smazal.

Ovšem, je celkem pochopitelné, že tento vtip budí pohoršení. Povyšování se měst nad venkov se někdy děje, a lidé jsou na to citliví. A pan expremiér si na tom samozřejmě (prostřednictvím Prchala) rád přihřál polívčičku. Udělat z komára vola pro něj není těžké, ostatně, voly už dlouho umí dělat z voličů. A tímto „zastáním se” venkova k rozkolu společnosti jen přispěl a přilil (řepkovou) naftu do ohně.

Nevím, jací lidé vtip sdíleli, ale dovedu si představit, že pro nějakého hodně arogantního měšťáka, ať už rodáka z Prahy či Brna, nebo „náplavu”, která si svou hodnotu zakládá především na svém přestěhování do města, může být povýšenectví hodně přitažlivé. Dává pocit, že jste něco více, než ten „tupý vidlák”. Ovšem na podobné arogantní blbce už doplatil nejeden prezidentský kandidát, když pak „vidlák” trucoval.

Jelikož vím o pár lidech, kteří si to opravdu myslí, a kteří jen napůl žertem mluví o PRexitu, tedy o oddělení Prahy coby městského státu od zbytku republiky, myslím, že není úplně na škodu to trošku víc rozebrat.

Rozbor přílišně generalizujícího výroku

Aby se výrok dal vůbec nějak rozebírat, musíme si dát nějakou premisu o tom, co se definuje jako to zlo, jako ta nenávist. Ač s premisou nesouhlasím, autor nejspíš zlo definuje jako volbu kandidáta za ANO. Přijměme tedy pro účely této mentální gymnastiky mylnou premisu za pravdu.

Zobecnění o nadřazenosti měst je velký omyl. Praha a Brno jsou snad podle této premisy dobré. Ale taková Ostrava jako celek už vychází v průměru zle. U Moravskoslezského kraje bych se každopádně rád zdržel. Jednak protože má zajímavé výsledky, ale i proto, že jsem v něm sám strávil velkou část svého mládí.

V okrese Karviná, kde je pět měst nad dvacet tisíc obyvatel, získal Pavel jen 38 %. Okresní město Karviná, shodně s Orlovou, dosáhlo jen 30 %. Největší Havířov, shodně s Bohumínem, dosáhl 40 %. Český Těšín byl téměř vyrovnaný, ale láska zvítězila nad nenávistí a vsí pouze ve dvou obcích. Přičemž jak Horní Bludovice, tak i Chotěbuz mají výrazně pod pět tisíc obyvatel.

V okrese Frýdek-Místek pak těsně zvítězil Pavel s 51,4 % hlasů. Přitom jak samotná obec Frýdek-Místek, stejně jako druhý největší Třinec, podlehly dle naší premisy zlu. Vítězství lásky (Prahy ne, ta je daleko) tedy zachraňovaly menší obce, přičemž největší obcí okresu, kde vyhrál Pavel, je Frýdlant nad Ostravicí. A mnohé menší obce v beskydských kopcích vyšly spíše pro Pavla.

A zatímco z mých minulých bydlišť podlehl zlu Havířov i Frýdek-Místek (a Veselí nad Moravou také, byť jen o chlup bílého heterosexuálního muže), můžu být hrdý na své rodné Boršice s 2154 obyvateli, kde prezident Pavel získal téměř 60 %. A Jeseník, kde jsem prožil dětství, navzdory zlé ekonomické situaci zvítězil. A na mé současné bydliště Brno – v mém okrsku to bylo dokonce 80 %.

Závěr

Ať už považujeme Babiše za čisté zlo, nebo ne, jeho voliči si totéž označení nezaslouží. Někteří možná opravdu jsou zapšklí a závistiví, možná jen zklamaní ze současné situace. A miliardář je pro ně (díky schopnému marketingu) „pro lidi”. Možná se dostali do silné palby Agrofertích hnojometů a nechali se vystrašit válkou.

Zároveň, generalizace je mylná a zbytečně stigmatizuje lidi, kteří žijí v menších obcích. Kdyby všechny menší obce trucovaly, Praha s 650 tisíci hlasů by s tím nezmohla nic, obzvlášť, když téměř čtvrtina Pražanů volila Babiše. Mnohé menší obce volily Pavla – viz infografika na echo24, které Babiš tak nesnáší.

Omlouvám se tedy ještě jednou coby měšťan všem venkovanům, maloměšťanům a obzvlášť obyvatelům beskydského podhůří za tento výrok a za to, že jsem se nad ním trochu kysele pousmál. Jsem však přesvědčený, že nekorektní humor dokáže být pro společnost léčivý a nejvíc vadí autoritářům. Neberte také omluvu všech měšťanů jako nárokovou, omluvám se z vlastní vůle.

A doufám, že namísto boje mezi Prahou a zbytkem republiky (nebo venkovem a městy) dokážeme jako občanská společnost vítězit nad nenávistí a lží.

Autor: Vlastimil Fürst | sobota 28.1.2023 21:21 | karma článku: 20.56 | přečteno: 744x

Další články blogera

Vlastimil Fürst

Cože, sebevražda? A náboj nebyl ostrý?

A proč policii déle trvá objasnit, že nejde o ostrý náboj, než objasnit, že smrt byla sebevražda? Domnělá výhružka umocněná ostrým nábojem ovlivnila volby, a podle odpovědí policii na Twitteru, více lidem se na tom něco nezdá.

2.2.2023 v 22:36 | Karma článku: 23.16 | Přečteno: 854 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Kdo je to „dezolát”?

Čekali byste, že se zde vyjádřím proti něčemu, co dělají lidé, kteří volili jako já? Je zde jedno slovíčko, nadužívané zejména mezi odpůrci ANO a SPD. Ne vždy je používáno správně. A i pokud je trefné, rozhořčení budí právem.

31.1.2023 v 11:11 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 918 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Zlo utrpělo porážku, ale nekapitulovalo

Oslavil jsem zvolení prezidenta, který reprezentuje mé hodnoty, a prožil pár dní v euforii. Mnozí máte spolu se mnou co slavit, pořád ale zůstávají problémy, nedořešené i neřešené. A zlo uznalo jen prohranou bitvu, ne válku.

30.1.2023 v 20:30 | Karma článku: 21.34 | Přečteno: 608 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 423 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Chudáček

Tak máme zase letní čas.

V noci na dnešek byl náš čas posunut o jednu hodinu dopředu. Jako důchodci mi to nevadí. Dělám jen to, co chci, kdy chci a s kým chci. :-) V článku popíši, jak tento problém řešily a řeší některé firmy v Nizozemsku.

26.3.2023 v 10:40 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 223 | Diskuse

Eva Ikonomidu

Jak souvisí ženský orgasmus s cenzurou knih a ne-známkováním malých dětí?

Ne ne, tak rychle se to nedozvíte, to by bylo až příliš snadné. Pěkně to musíte dočíst. Nápověda: Ať žijí odborníci.

26.3.2023 v 10:22 | Karma článku: 14.81 | Přečteno: 175 | Diskuse

Filip Vracovský

Co je stary to je dobrý vole....

Čtení na neděli . Staré a nové věci se potkávají aby mohlo vzniknout to nejnovější. Můžeme nad tím lomit rukama, nebo jásat... Nakonec to bude stejně jedno....

26.3.2023 v 8:14 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 439 | Diskuse

Pavel Liprt

Poklady ze Svijan

„V čem je naše pivo jiné? V tom, že je stále stejné.“ To prohlásil sládek pivovaru Svijany a já jsem se to rozhodl prověřit.

25.3.2023 v 22:02 | Karma článku: 13.71 | Přečteno: 260 | Diskuse

Pavel Liprt

Svijanská kněžna a moje královna

Teprve s pivem je žízeň krásná. Moje žena i bez piva, ale s tím chmelovým zázrakem jí to sluší ještě více.

25.3.2023 v 21:00 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 209 | Diskuse
Počet článků 107 Celková karma 22.01 Průměrná čtenost 1570

Profesí jsem programátor. Občas píšu o věcech blízkých mému oboru, protože mě nejen živí, ale i baví.

Píšu i o tématech, ve kterých postrádám formální vzdělání, ale dění ve společnosti mě nutí udělat si na ně názor.

Závěrem, mého tátu asi znáte lépe, než mně.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...