Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Kdo je to „dezolát”?

31. 01. 2023 11:11:11
Čekali byste, že se zde vyjádřím proti něčemu, co dělají lidé, kteří volili jako já? Je zde jedno slovíčko, nadužívané zejména mezi odpůrci ANO a SPD. Ne vždy je používáno správně. A i pokud je trefné, rozhořčení budí právem.

Význam slova

Slovo „dezolát” vychází z francouzského slova „désolé”, které vyjadřuje hlubokou lítost nebo rozhořčení. Anglické slovíčko „desolate”, vycházející ze stejného základu, lze přeložit také jako pustý či zpustlý, opuštěný nebo bezútěšný.

Původní použití v češtině označuje lidi na okraji společnosti, kteří jsou odpudiví svým zjevem či stavem. Z webu Čeština 2.0 si půjčím hezký příklad: „Nastoupil jsem do zadního vozu tramvaje, protože byl úplně prázdný. Ale ukázalo se, že to bylo kvůli jednomu dezolátovi a nedalo se tam vydržet.“ Pejorativní užití nepřekvapuje.

Novodobý význam definuje tento web slovy: „Protagonista dezinformační scény, většinou trvale nespokojený jedinec na okraji společnosti, který si životní frustraci kompenzuje odmítáním společenských autorit a příklonem ke konspiračním teoriím a politickému extrémismu.” Dezinformace také začínají na dez-, což přispívá k oblibě výrazu.

Odpovídá použití významu?

To záleží na tom, jak slovo použijeme. Na popis něčeho prokazatelného? Nebo ...

Používáte 3M? My používáme 6N! Nálepku na nositele nám nepohodlných názorů.

Nálepkování zde vidím jako nejzávažnější problém.

Pokud slovo použiji pro člověka, který má důvodné pochybnosti o pravdivosti oficiální verze, páchám závažnou škodu na společenském diskursu. Jednak škodím bezdůvodnou urážkou, a pak odmítám diskusi. A bez diskuse umírá demokracie. Lidé se odcizují navzájem a oficiální verze je v moci státu. Konspirační teorie se nejednou ukázaly časem jako pravdivé.

Jinak zřejmě novodobý význam s původním významem celkem dobře koresponduje. Tentokrát ten člověk „zapáchá” ne doslovně, těkavými látkami z jeho tělních tekutin a metabolitů alkoholu, ale obrazně svým pomýlením. Tedy, pro někoho, kdo není v takto zuboženém stavu, je dezolát odpudivý, odporný, ale také politováníhodný.

Podobně jako u alkoholika, i zde si ale tito lidé nezaslouží jen odplivnutí či urážku. Nevíme, co je vede k tomu, že se takto chovají. Dost možná jsou přesvědčeni o pravdivosti toho, co říkají. A stejně jako je alkoholik natolik váben alkoholem, že rozumové argumenty pro abstinenci či střídmost selhávají, i dezinformovaný člověk si zaslouží spíše lítost, než hrubé opovržení.

Žel, podobně jako u alkoholismu, i zde může být přerod pozvolný. A první příznaky „dezolace” mohou být poměrně nenápadné. Sám jsem podlehl v roce 2013 Zemanovi. A u mé mámy občas pozoruji, že v ní dezinformace emočně rezonují. Ale baví se o tom s tátou, se mnou a s dalšími lidmi, kteří jí pomůžou nerozhořčovat se nad něčím, co ani není pravda. Mnozí naopak žijí v sociální bublině, která dezinformace umocní.

Domnívám se také, že u značné části lidí je aspoň částečnou motivací pro urážení těchto lidí obava z hrozby, kterou dezinformace představují. Stejně jako se alkoholici nestanou závislými na alkoholu sami od sebe, i lidé závislí na konspiračních teoriích k nim byli někým přivedeni. Někým, kdo je sám konzumuje.

A komu tím prospějete?

Jaké je korektní použití výrazu? Nejspíš se za ně nepovažujeme sami. Pokud někdo nezaloží Anonymní dezoláty, zbývá nám jen osoba třetí, jednotného i množného čísla. A raději jen v rámci rozhovoru s lidmi podobných názorů. Použití ve druhé osobě působí jen rozhořčení, a třetí osoba ve veřejných statusech taktéž.

Šíření prokazatelných lží je stejně odporné jako poslední stádium alkoholismu. A těm, kteří je šíří nejhojněji, není o moc snazší pomoci, než těm alkoholikům. A přesto: I pokud slovo použijete jako projev lítosti, je to akt nevítaný a krajně nepříjemný (urážka tuplem). Uvědomme si, že příčiny „dezolace” jsou frustrace a neštěstí, což více rozeberu příště. Urážením neštěstí jen prohlubujeme a stáváme se součástí problému, ne řešení.

Zkusme raději trpělivě argumentovat, prezentovat fakta, a vynechme argumentum ad hominem. V opačném případě jsme stejní, ne-li horší než oni, byť i my máme své důvody k frustraci a oni je zosobňují.

Autor: Vlastimil Fürst | úterý 31.1.2023 11:11 | karma článku: 12.92 | přečteno: 918x

Další články blogera

Vlastimil Fürst

Cože, sebevražda? A náboj nebyl ostrý?

A proč policii déle trvá objasnit, že nejde o ostrý náboj, než objasnit, že smrt byla sebevražda? Domnělá výhružka umocněná ostrým nábojem ovlivnila volby, a podle odpovědí policii na Twitteru, více lidem se na tom něco nezdá.

2.2.2023 v 22:36 | Karma článku: 23.16 | Přečteno: 854 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Zlo utrpělo porážku, ale nekapitulovalo

Oslavil jsem zvolení prezidenta, který reprezentuje mé hodnoty, a prožil pár dní v euforii. Mnozí máte spolu se mnou co slavit, pořád ale zůstávají problémy, nedořešené i neřešené. A zlo uznalo jen prohranou bitvu, ne válku.

30.1.2023 v 20:30 | Karma článku: 21.34 | Přečteno: 608 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 423 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Chudáček

Tak máme zase letní čas.

V noci na dnešek byl náš čas posunut o jednu hodinu dopředu. Jako důchodci mi to nevadí. Dělám jen to, co chci, kdy chci a s kým chci. :-) V článku popíši, jak tento problém řešily a řeší některé firmy v Nizozemsku.

26.3.2023 v 10:40 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 227 | Diskuse

Eva Ikonomidu

Jak souvisí ženský orgasmus s cenzurou knih a ne-známkováním malých dětí?

Ne ne, tak rychle se to nedozvíte, to by bylo až příliš snadné. Pěkně to musíte dočíst. Nápověda: Ať žijí odborníci.

26.3.2023 v 10:22 | Karma článku: 14.81 | Přečteno: 180 | Diskuse

Filip Vracovský

Co je stary to je dobrý vole....

Čtení na neděli . Staré a nové věci se potkávají aby mohlo vzniknout to nejnovější. Můžeme nad tím lomit rukama, nebo jásat... Nakonec to bude stejně jedno....

26.3.2023 v 8:14 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 439 | Diskuse

Pavel Liprt

Poklady ze Svijan

„V čem je naše pivo jiné? V tom, že je stále stejné.“ To prohlásil sládek pivovaru Svijany a já jsem se to rozhodl prověřit.

25.3.2023 v 22:02 | Karma článku: 13.71 | Přečteno: 260 | Diskuse

Pavel Liprt

Svijanská kněžna a moje královna

Teprve s pivem je žízeň krásná. Moje žena i bez piva, ale s tím chmelovým zázrakem jí to sluší ještě více.

25.3.2023 v 21:00 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 209 | Diskuse
Počet článků 107 Celková karma 22.01 Průměrná čtenost 1570

Profesí jsem programátor. Občas píšu o věcech blízkých mému oboru, protože mě nejen živí, ale i baví.

Píšu i o tématech, ve kterých postrádám formální vzdělání, ale dění ve společnosti mě nutí udělat si na ně názor.

Závěrem, mého tátu asi znáte lépe, než mně.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...